A tökéletes választás a balatoni wellness hotelek között – Kristály Hotel Ajka****
A balatoni wellness hotelek közül kiemelkedik a Kristály Hotel Ajka****. Modern wellness részleg, gasztronómiai élmények és pihentető programok várják vendégeinket!
Igazi bakancslistás hely és kihagyhatatlan nyári program!
Magyarpolány hazánk egyik eldugott kis ékszerdoboza az ajkai járásban, szállodánktól negyedórányira. Festői helyen fekszik, a Bakony délnyugati lejtőin, erdőkkel körülvéve.
Ezen a varázslatos helyen rendezik meg minden évben a Magyarpolányi Passiót, ezt az egyedülálló előadást, amelyben a falu lakói is szerepelnek.
Idén A fény útja címmel láthatsz különleges passiójátékot, ami a húsvéti eseményeket mutatja be a feltámadástól a mennybemenetelig. A Magyarpolányi Passiót május 25-28. és június 2-3. között rendezik meg a falu központjában és a környező dombokon.
De nem ez az egyetlen látnivaló, ami miatt érdemes oda kirándulnod, akár autóval, akár kerékpárral tennéd meg az utat.
A település története a 12. századra nyúlik vissza, az első írásos emlék szerint ugyanis Péter fia Folkomár ispán, III. Béla király kardhordozója 1181 körül a bakonybéli Szent Mór bencés apátságnak adományozta. A falu 1336-ban Polyan néven szerepelt; a szó szláv eredetű, és mezeit, mezőségit jelent. Akkoriban még három, a török pusztítás miatt később megszűnt község volt a határában: Endrét, Ethej és Borsat.
Polányt a törökök megjelenéséig folyamatosan lakták, majd 1588-ban elmenekültek az itt lakók a támadások elől, és évekig lakatlan volt. Amikor pedig a törököket kiűzték Magyarország területéről, a harcok miatt Polány ismét hosszabb ideig üresen maradt. A régi népesség 1696-ban tért vissza. Mivel a földesúrtól nem kaptak engedélyt arra, hogy új területen építsék újjá a falut, az eredeti, középkori helyére települtek vissza.
Érdekesen alakult a felekezetek sorsa. Bár 1661-ben lutheránus, vagyis evangélikus templomot építhettek, 1725-től pedig református gyülekezet is működött a településen, az ellenreformációs mozgalom miatt a protestáns lakók nagy része elhagyta a falut. A XVIII. században Sziléziából és Felső-Ausztriából német családokat telepítettek be, de horvát és szlovák lakók is érkeztek. A népesség néhány generáció alatt egybeolvadt, és a falu németajkú lett.
Magyarpolány nevezetessége mára a XVIII. században épült temploma lett, a Kálvária-domb a stációkkal és a kápolnával, a település szerkezete és a jellegzetes, védett, századfordulós parasztházak, a nyári Polányi Passió és a közelben található Szentkút.
Ezen kívül híres a temetőben látható szoborcsoport, amelyet a “A háborúban elesettek emlékére” készített Diénes Attila Munkácsy-díjas szobrászművész, valamint Nepomuki Szent János és Szent Flórián szobra és a település néprajzi gyűjteménye.
A falu jellegzetes építészeti emlékei a tornácos bakonyi parasztházak, amelyek a XIX. század végén-XX. század elején épültek. 43 ház országos védettségű és további 40 ház helyi védelmet élvez.
Ám Magyarpolányban a házakon kívül a tipikus, Bakonyban jellemző többutcás településszerkezet is műemlék jellegű. Az egyik főutca nyugat-keleti irányú, a másik észak-déli. A védett Petőfi utcán a bakonyi építkezésre jellemző tornácos, mellvédes, oszlopos, 2-4 osztatú kőházakat láthatjátok.
A falu 1990-től a Nemzeti Örökség része, 1993-ban pedig megkapta az Európai Unió műemlékvédelmi elismerését, az Europa Nostra-díjat. Az M2 Petőfi TV pár éve “A Bakony legszebb falujaként” említette Magyarpolányt a településről készült kisfilmben.
Magyarpolány kulturális életének kiemelkedő eseménye a nyaranta megrendezett Polányi Passió, amelyet már 1993 óta láthatunk minden évben, pünkösdkor a Kálvária-dombon.
A szabályos, kúp alakú dombon 173 lépcsőfok vezet a neogótikus kápolnához, és a lépcső pihenőiben egy-egy stáció látható fából készült, festett szobrokkal illusztrálva. A jelenetek a Rózsafüzér öt titkát jelenítik meg. A Kálvária a források szerint 1780-ban készült.
A Kálvária-domb alján áll a freskókkal és faragványokkal gazdagon díszített, későbarokk-rokokó ízléssel kialakított Szent László-plébániatemplom, a közelében az úgynevezett “amerikai kereszt”, majd a Kálvária bejárata következik a Fájdalmas Szűzanya szobrával.
A dombtetőn álló kápolna 1908-1910-ig épült, neogótikus stílusban. Keleti oldalához Szent Sír-kápolna tartozik, melyben Krisztus szobra látható. A dombról lenyűgöző kilátás nyílik a környékre.
A legenda szerint azon a helyen, ahol a bükkfa áll, egy vadászt megszállt az ördög. Már haldoklott, amikor a Szűzanya megszabadította szenvedéseitől, és kiűzte belőle az ördögöt. A vadász hálája jeléül szentképet állított a közelben álló bükkfára. Évekkel később egy helyi asszony álmot látott a szent helyről, és addig nem nyugodott, amíg el nem vitték oda. A kutat már benőtte a gaz, ám a helyiek megtisztították, majd oltárt, padokat, kutat emeltek.
Hogyan találhatsz oda? A Kálvária fölött, az erdőben található a kút és a bükkfa. A sárga jelzést kell követni az erdőben. amíg eléred a zöld kereszt jelzést. Ott balra kell fordulni, leereszkedni a Körös-patak völgyébe, követni a sárga keresztet, és egy éles bal kanyar után jutsz a Szent-kúthoz. A kis kút körül szabadtéri kápolna látható, egy bükkfa szentképpel, pár feszület és egy pihenőhely néhány paddal.
Kellemes kirándulást!
A balatoni wellness hotelek közül kiemelkedik a Kristály Hotel Ajka****. Modern wellness részleg, gasztronómiai élmények és pihentető programok várják vendégeinket!
A Tapolcai Tavasbarlang különleges élményt kínál minden látogatónak. Csónakázás a föld alatt, interaktív kiállítások és nyugodt téli programlehetőség vár.
A Balaton-felvidék télen is lenyűgöző úti célokat kínál. Tihany, Badacsony és a Káli-medence varázslatos tájai felejthetetlen élményeket nyújtanak a hideg hónapokban.