A tökéletes választás a balatoni wellness hotelek között – Kristály Hotel Ajka****
A balatoni wellness hotelek közül kiemelkedik a Kristály Hotel Ajka****. Modern wellness részleg, gasztronómiai élmények és pihentető programok várják vendégeinket!
A Nagy-Somlói borvidék, hazánk legkisebb területű történelmi borvidéke, de ez nem jelenti azt, hogy rögtön le is kell írnunk, sőt! Kicsi ugyan, de annál különlegesebb, és annál finomabb borok készülnek itt, a Bakony hegység nyugati lábánál, kiemelkedő Somló szoknyáján. A történelem folyamán megannyi legendás ember ízlelgette jókedvvel az itteni nedűket, ismerje meg Ön is ezt a különleges balatoni borvidéket!
A Balatont körbeölelik kanyargó szőlőültetvények, amiknek mesés borokat köszönhetünk. A Badacsonyt mindenki ismeri, valószínűleg a Balaton-felvidéki borvidéket sem kell bemutatnunk Önnek, és a BB pezsgők hazájáról, a Balatonboglári borvidékről is hallott már, azonban az egyszerűen csak Somlónak hívott Nagy-Somlói Borvidékről méltatlanul kevés szó esik. A neve nagy, ahogyan a múltja és borainak minősége is, de a területe valóban kicsi, alig 600 hektár az egész. Már a rómaiak is felfedezték a különlegességét, és ők is termesztettek itt szőlőt, egykoron még patikákban receptre lehetett kapni az itt termesztett borokat, bár csak 1893-ben kapott önálló borvidéki státuszt.
A Somló a magyar államalapítás után királyi birtok is volt. Több királyi történetet is találhatunk a történelemkönyveket fellapozva, amiket azóta is büszkén mesélnek a helyi borászok. Gyakran emlegetik a somlói bort úgy is, mint a "nászéjszakák borát". Ezt az elnevezést pedig onnan kapta, hogy az uralkodó házak Európa szerte úgy tartották, hogy a somlói borok elfogyasztása után fiút fognak nemzeni, így előszeretettel fogyasztottak Somlói borokat a nászéjszakán. Ez a mende-monda nagyban segítette a Somlói borok népszerűsítését, a fejlődést csak a filoxéra járvány tudta megállítani. Nemcsak ez az egyetlen királyi történet a Somlóhoz kapcsolódva: Mátyás király is Somlói szőlészet tulajdonos volt, az itteni borokból a hadsereg is nagy örömmel fogyasztott, ami erőt adott nekik a harcban. A Somlói borokat szerette még Jókai, Márai, Mikszáth, Vörösmarty, Kisfaludy Károly, Kisfaludy Sándor, Széchenyi István, és Vak Bottyán is- ha csak a legnagyobb neveket szeretnénk kiemelni. Márai így írt a Magyar borok című írásában a somlói borokról:
„Arany tűz” a neve, s pontosan olyan: tűz és arany keveréke. Ez a bor rábeszél. Ezt mondja: „Élj”. Ezt az egyetlen szót mondja, de olyan következetes erővel, mint a latin versek a nagy tanulságokat. Mit szívott össze ez a bor a napsütésben, évszázados illatokban!”
A Somlói borvidék nagyon szeles, mégpedig északnyugati e jellemző széljárás itt, éppen ezért ez egy mérsékelten meleg, de napfényben igen gazdag terület. Fehér bort adó régió, legjellemzőbb borai az Olaszrizling, juhfark, furmint, hárslevelű, tramini, chardonnay és Müller-Thurgau. Mag a Somló is meseszép, az egyik legkülönlegesebb a Balaton Tanúhegyei közül, amit kicsit távol sodort ugyan a természet a parttól, de valahol ez is adja a varázsát, és az egyedi báját.
A balatoni wellness hotelek közül kiemelkedik a Kristály Hotel Ajka****. Modern wellness részleg, gasztronómiai élmények és pihentető programok várják vendégeinket!
A Tapolcai Tavasbarlang különleges élményt kínál minden látogatónak. Csónakázás a föld alatt, interaktív kiállítások és nyugodt téli programlehetőség vár.
A Balaton-felvidék télen is lenyűgöző úti célokat kínál. Tihany, Badacsony és a Káli-medence varázslatos tájai felejthetetlen élményeket nyújtanak a hideg hónapokban.