
Az egész országban egyedülálló Magyarpolány és a látványos Passió
Igazi bakancslistás hely és kihagyhatatlan nyári program!
Páratlan a magyar konyha: elképesztő változatosság, valamint a keleti és európai gasztronómiai hatások ötvözete jellemzi, akár alapanyagokról, akár receptúrákról van szó.
Az elmúlt évitezedekben hihetetlen fejlődésen ment át a magyar gasztronómia. A szakácsok, séfek egyre gyakrabban nyúlnak vissza a korábbi évszázadok recepjeihez, egyre többen fordulnak a helyi, régióra jellemző hagyományokhoz, és egyre többen keresik a helyi, minőségi alapanyagokat, közben pedig beépítik az újdonságokat és más nemzetek konyháinak ötletes megoldásait.
Mi minden jellemzi a magyar konyhát? Íme!
A honfoglalás kori konyhánk sok tekintetben fejlettebb, árnyaltabb volt, mint ugyanabban az időben a nyugat-európai gasztronómia. Viszonylag változatos alapanyagok és speciális technológiák jellemezték őseink konyháját.
Mi mindent használtak? A birkától a szárnyasokon át a halakig többféle húst is feldolgoztak. Készítettek különféle erjesztett tejterméket is: sajtokat, túrót (ezeket füstöléssel tartósították) és a mai joghurthoz és kefirhez hasonló élelmiszereket. Fogyasztottak zöldségeket, gyümölcsöket (például almát, szőlőt), gabonaféléket – búzát, árpát, kölest –, amelyekből a mai langallóhoz hasonló kenyérlepényt sütöttek.
Gyűjtötték a mézet és a zöldfűszereket, gyógynövényeket, valamint a gumókat, hagymákat, gyökereket. A keleti fűszerek közül ismerték a borsot, a vaníliát, a szegfűszeget, a szerecsendiót, a fahéjat.
A főzéshez bográcsot használtak, és gyakran készítettek leveseket zöldségek, fűszernövények és szárított, majd porrá tört hús felhasználásával. Innen ered a magyar konyha levesközpontúsága; a mai napig fontos szerepet töltenek be a levesek a hétköznapi és az ünnepi étkezésben is.
„A magyar konyhaművészet híres, nevezetes volt már régi századokban; mióta eleink megtelepedtek a négy folyó országában, ízlésük egyre finomodott, ételeik sora egyre bővült, vadat, halat, s mi jó falat, változatos sokaságban tálaltak fel a magyar asszonyok harcok mezejéről vagy békés munkából hazatérő férjük asztalára” – írta Magyar Elek Az Ínyesmester szakácskönyve című kötetében.
A honfoglalás után számos hatás érte a magyar konyhaművészetet, például a már itt élő szláv népek tradícióival. Miután a kereszténység felvételével szorosabban kapcsolódtak a magyarok a nyugati kultúrához, a német, a bajor és a szász főzési szokások is elterjedtek. Az uralkodók által Magyarországra hívott itáliai, francia vagy más udvari emberek, szakácsok tudásával és szokásaival is tovább gyarapodott a magyar konyha.
A törökök közvetítésével pedig különféle keleti ételek jutottak el hozzánk: a honfoglalás előtt Perzsiából a tarhonya és a pogácsa, a hódoltság idejéről pedig mai töltött káposzta elődje, a kukorica, a fűszerpaprika, a mák, a padlizsán és a kávé.
De a sertéshús változatos felhasználását is részben a törököknek köszönhetjük. A történelmi Magyarország területén ugyanis a XVI. századig nem volt ennyire meghatározó a sertéshús és a sertészsír, mint alapanyag. Ám az oszmán-török csapatok a haszonállatok közül csak a sertést hagyták a házaknál, mert a vallásuk tiltotta a fogyasztását. Azért azt se feledjük, hogy a sertéshúsból készült sonka Portugáliától Itáliáig egész Európában elterjedt volt. A sonka ma is népszerű Magyarországon, különösen húsvétkor.
A korábban nem említett alapanyagok között igen elterjedt volt a gomba, a szállodánk környékére jellemző bakonyi gasztronómiában ma is szerepet kap, csakúgy, mint a vadhús elkészítése. A vargánya, a szegfűgomba vagy például a rókagomba többféleképpen is felhasználható és egyedi ízt ad az ételeknek.
Új alapanyagokat is szívesen beépítünk, gondoljunk csak a brokkolira, amit a XIX. században már üvegházakban termesztettek Magyarországon.
A technológia az eltelt 1000 év alatt folyamatosan bővült és ma is bővül újdonságokkal. Ma már a magyar konyha része a tésztafélék sokasága, a göngyölt, töltött húsok, a bundázott és rántott fogások, a mártások, szószok készítése. Sütünk, főzünk, forralunk, párolunk, pirítunk, grillezünk, konfitálunk. Ötvöztünk különféle ízeket, és átalakítottunk számtalan receptet.
A magyar konyhaművészet tehát a változatossága miatt ilyen izgalmas, és azért, mert hosszú évszázadok óta a fúzión alapszik. Az utóbbi években pedig, örömmel látjuk, hogy éttermünkhöz hasonlóan egyre több vendéglátóhely fordul az elsősorban helyi, háztáji, zamatos, minőségi alapanyagok felé.
Igazi bakancslistás hely és kihagyhatatlan nyári program!
Tudtad, hogy már a rómaiak is házakat építettek a Dunántúlon és a Balaton-felvidéken? Tudtad, hogy egy római császárné a balatonfüredi savanyúvíztől gyógyult meg? És azt, hogy a Balaton mélyén mindig...
A lovaglás felnőttként és gyermekként is csodálatos élmény! Szállodánk közelében, Ajkán és a Bakonyban is nagyszerű lovastanyákat és lovardákat találsz. Erről összegyűjtöttük számodra a legfontosabb tudnivalókat.